Umurbey Köyü

 

 

Umurbey, Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı bir köydür. Atatürk döneminin son başbakanı, Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın doğum yeridir ve Celal Bayar’ın Anıt Mezarı Umurbey’de bulunur.

 

Umurbey, Osmanlılar’ın 9 yıl süren Gemlik kuşatması sırasında Gemlik’in etrafındaki stratejik yerlerde oluşturdukları ve asker ailelerini yerleştirdiklerini 5 küçük çadır köyün 100 yıl kadar sonra birleştirilemesi ile meydana gelmiştir ve adını bu köyleri birleştirein Umur Bey’den almıştır.

 

Bursa’da, il merkezinden sonra Rüştiye Merkezi açılan (1875) ikini yerleşim yeri olan Umurbey’deki rüştiyeye 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’ndan sonra Bulgaristan’dan Bursa’ya göç eden Abdullah Fehim Bey müdür olarak tayin olmuştu. A. Fehim Bey’in oğlu olan Celal Bayar 1883’te Umurbey’de doğmuş, 1986’da 103 yaşında iken dünyanın en uzun ömürlü politikacısı ve devlet adamı olarak vefat etmiştir.

 

Celal Bayar, 1967’de Umurbey’de bir vakıf kurarak bir müze ve bir kütüphane inşa etmiştir. Müze ve kütüphanede Bursa ve Ege Bölgesi’nde kendisinin de öncülük ettiği Kuvay – ı Milliye Hareketi’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın anlatılmasını istemiştir. Vakıf ayrıca bir sinema ve sergi salonu inşa etmiştir. Sinema salonu halen tiyatro gösterileri için kullanılmaktadır.

 

Vasiyeti üzerine Celal Bayar, müzenin bahçesine defnedilmiştir. Naaşı daha sonra devlet tarafından 1990 yılında yaptırılan Anıt-mezar’a nakledilmiştir.

 

Celal Bayar Anıt Mezarı ve etrafındaki geniş bir park,  Celal Bayar Vakıf Müzesi, Kütüphanesi, Bayar anıt-heykeli Umurbey’in Meydanı’nda yer alır. Meydanın yukarısında Celal Bayar’ın 1883 yılında doğduğu 19. yüzyıl müze-evi görülebilir.

 

Umur Bey’de ahşap evler, 4 adet anıt ağaç, Aytepe mesire yeri, Umurbey’in en tepe yerinde Marmara Denizi ve İznik Gölü’nün görülebildiği bir konumda yer alan Kara Ali Paşa Mezarı (Kara Ali Pşa, Gemlik kuşatmasında deniz cephesi komutanı Aykut Alp’in oğludur. Denizi gören bir yerde gömülmeyi istemiştir) görülecek yerlerdir

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !