Bursalı Bıçakçılar

1900'lü yılların ünlü bıçakçıları: Bıçakçı Remzi, Bıçakçı Hayrettin Efendi

 

1940’lı  yılların ünlü Bursalı  bıçakçıları: Bıçakçı Yaşar Usta, Kadir Usta, Topal Bekir Usta, 1940’lı yıllarda  Arnavut çakısı yapan Prizrenli ustalar (Veli Usta, Hüseyin Usta, Baki Usta, Kemal Usta, Ahmet Usta), Üsküplü Çakıcı Musa Usta

 

1950 yıllarının ünlü Bursalı bıçakçıları: Hayrettin Soyuak, Ömer Makasçı, Zekeriya Soyubol, Musa Çatkın, İbrahim Benden, Zekeriya Dinçgün, İsmail Pirge, Ahmet Sözmen, Mustafa Yalılar, Vehbi Akçura, Saffet Vaycan, Fettah Bıçakçıgil, Nuri Eriş, Hüseyin Altıparmakoğlu, İsmail Fıçıcı, Sabri Güneş, Feyzi Erişen, Hasan Balaban, Mehmet Ergüç, Adem Dilemen, Fuat Ercanoğlu, Abdülkadir Sür, Hasan Usta, Şerif Usta, Bekir Usta, Kadir Usta

 

Günümüzde halen mesleği sürdüren bıçakçı: Süleyman Güney.

 

Zekeriya Dinçgün               Süleyman Güney                         İbrahim Benden

     

Bıçakçı Remzi 

Bıçakçı Remzi, Bursa’nın en ünlü bıçakçısıdır. 100 yıl önce ürettiği bıçaklarıyla bugün bile tanınmaktadır. Dükkanı, Çıkrıkçılar Çarşısı 49 numarada idi.  Atatürk’e armağan ettiği bıçak nedeniyle kendisine gönderilen mektup  Kent Müzesi’nde sergilenmektedir. Oğulları Topal Bekir Usta ve Mustafa Usta da bıçakçı ustası olmuşlardır.

 

Bıçakçı Hayrettin Efendi

Bıçakçı Hayrettin Efendi, Bursa’ın en ünlü bıçakçılarından birisidir. 1909 yılındaki Bursa Sergisi’nde Bıçakçı Remzi ile beraber ödül almıştır.

 

Abdulkadir Sür 

Abdülkadir Sür, Türkiye’nin günümüzdeki tek altın ve gümüş kakma ustasıdır. Kosova’da lakapları Açkıcılar olan bir aileden gelen Prizrenli Abdülkadir Usta için bıçakçılık bir baba mesleğidir. Dedesi Yakup Ağa, demir üzerine altın ve gümüş kakma işi yapan bir usta idi. Balkan Savaşları aileyi Bursa’ya sürükledi. Abdullah Sür, 1942’de Bursa’da Okçular Çarşısı ile Çıkrıkçılar Çarşısı’nın kesiştiği noktada yer alan dükkanda, Ömer Usta (Ömer Makasçı)’nın yanında bıçakçı çırağı oldu. Çarşıdaki bıçakçıların çoğu arnavut çakısı yaparken Abdullah Usta, ustasından bıçak üzerine altın ve gümüş kakma yapmayı öğrendi. Kalfa ve usta olup askerliğini de yaptıktan sonra ustasının dükkanına ortak oldu. 1960’lı yıllardan sonra makas, kılıç, kama üzerine de altın ve gümüş kakma yapıp İstanbul’daki antika dükkanlarına satmaya başlamıştır. 1965’de mesleğe ara veren Sür, bu el sanatının kaybolmaması için çalışmalarına yeniden başlamış ve Kültür Bakanlığı tarafından kendisine devlet sanatçısı ünvanı verilmiştir.  Dükkanı  Kapalı Çarşı No:360'da yer almaktadır.

 

Yılmaz Emen

Yılmaz Emen, Bursa Bıçakçılar Çarşısı’ndan yetişip metal heykel alanında dünya çapında bilinen bir isim haline gelmiş günümüz sanatçısıdır.  8 yaşında bıçakçılığa başlayan Yılmaz Emen, çatal-kaşıklardan ilham alarak metal heykeller yaratmaktadır. Yurtiçinde ve dışında 65 kişisel sergi açan Emen’in eserleri Beyaz Saray’dan Çankaya Köşkü’ne kadar pek çok yeri süslemektedir. Emen, 2004 yılında devlet sanatçısı ilan edilmiştir. Sanatçı, eserlerini Irgandı Köprüsü’nde sergilemektedir.

 

Süleyman Güney

1938 İskeçe doğumlu Süleyman Güney'in ailesi, kendisi 9-10 yaşlarında iken babasını Yunanistan'da askere almak istemeleri ve babasının "gavura askerlik yapmak" istememesi üzerine Bursa'ya göçmüştü.  Meslek edinmesi için 12 yaşında Musa Çatkın'ın yanına çırak olarak verilen Güney, mesleğini halen ustalarından öğrendiği "doğru ol, doğru olan sallanır ama yıkılmaz" prensibi ile sürdürmektedir. Süleyman Güney, Eski Bıçakçılar Çarşısı yıkılınca Elmasbahçelerinin üstündeki yolda Resulzade dükkanlarında işine devam ettirdi. Mesleki bilgilerini yanında çalıştırdığı bir çırağa aktararak bıçakçılığı yaşatmaktadır.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !