Bursa Hızlı Feribot İskelesi

 

  • Mudanya’nın Güzelyalı İlçesi’nde yer alan  ve İstanul Deniz Otobüzleri İşletmesi'nin Güzelyalı-Yenikapı hızlı feribot seferleri için kullandığı iskeledir; Türkiye'nin en büyük iselesi olma özelliğini taşır.
  •  52bin metrekare alana kurulu Güzelyalı İskelesi'nden Bandırma v İzmir seferleri yapılması da planlanmaktadır.
  • Yapımı Mart 2006’da başlayan Güzelyalı Hızlı Feribtot İskelesi’nin 2007 Nisan ayında hizmete açılmıştır.
  • Avustralya’da yaptırılan dünyanın en büyük 2 hızlı feribotu ile  5 deniz otobüsü Yenikapı – Güzelyalı arasında karşılıklı sefer yapmakta İstanbul – Bursa arasında 75 dakikada ulaşım sağlanmakta ve günde yaklaşık 1500 araç taşınabilmektedir.
  • İskelenin yapımını Bursa Büyükşehir Belediyesi üstlenmiştir. Yapı Proje Merkezi A.Ş. tarafından inşa edilmiştir. Avustralya’da yapımına başlanan dünyanın en büyük 2 hızlı feribotunu  ise İstanbul Belediyesi yaptırmıştır. Bu iki gemiden Osman Gazi adı verilen sürat bakımından dünyanın en hızlı, kapasite bakımından dünyanın ikinci en büyük feribotunun yapımı tamamlanarak suya indirildi; Orhan Gazi adlı ikincisinin yapımı sürmekte.
  • Güzelyalı İskelesi bünyesinde 370 metrelik rıhtım, 10 metre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda iskele, bin 380 metrekarelik terminal binası, 150 metre dalga kıran, 560 metrekare ikmal binası ve 200 araçlık otopark bulunacak. 400 yolcu kapasiteli terminal binasının içerisinde bekleme salonu, kafeterya, satış üniteleri, bilet gişeleri, güvenlik odası, ofisler ve VİP salonu yer almaktadır.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !